fbpx
11.8 C
Skopje

Героски со порака до новиот директор на БЈБ: Еве што му порача!

АКТУЕЛНО

Сашо Тасевски. Така се вика новиот директор на Бирото за јавна безбедност. Што ќе рече, шефот на нашата полиција. Многу важна фигура во хиерархијата во МВР.

Не го познавам човекот. Прочитав дека тоа е оној тип, кој за време на линчот во Собранието на 27 април лани, со пиштол во раката, храбро и одговорно ја врши својата работа – ги брани народните избраници од пучистите на Груевски. Се сеќавате на таа митска сцена…

Добар избор, тоа ми беше првата помисла.

Импресионира и биографијата на овој човек. Магистер по безбедност и докторанд на Факултетот за безбедност. Поранешен шеф на македонскиот дел на обезбедувањето на Амбасадата на САД. Дведецениска успешна кариера во МВР. Накусо, професионалец без маана.

Во ред, ќе си останам на првата помисла. Тоа ми е и навика. Но, ќе ја искористам привилегијата да го злоупотребам овој простор од весникот, за со господинот Тасевски да си се разбереме шчо напраифме и шчо треба да напраиме – за однапред.

Со Лазе Велковски, господине Сашо, напраифме беља. Самиот е виновен. И тој беше промовиран како одличен кадар. Дури и по одлуката за негово разрешување, по неговата глупава грешка со службениот џип, премиерот Заев го пофали како врвен професионалец. И верувам дека е така. Арно ама…

Да скратам. Немој и ти да ме разочараш, директоре! Аман! Доста ми е од разочарувања…

 

 

Целиот текст прочитајте го на Плусинфо – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -