fbpx
13.8 C
Skopje

Џон Болтон, советник на американскиот претседател по национална безбедност: САД ќе дејствуваат многу силно, ако Сирија искористи хемиски оружја во Идлиб

АКТУЕЛНО

Советникот на американскиот претседател Доналд Трамп по национална безбедност – Џон Болтон, увери, дека САД ќе одговорат, многу “силно“, ако државниот поглавар на Сирија Башар Асад распореди искористување на хемиски оружја во офанзивата за востановување на контрола во провинцијата Идлиб.

Говорејќи во рамките на прес-конференцијата за време на посетата во Израел, Болтон нагласи дека повторното воведување на санкции администрацијата на Трамп не се стреми кон смена на режимот во Иран.

„Промената на режимот во Иран не е американска политика, но тоа, кое ние го сакаме е огромна промена во нивното однесување и нивните политики“, вели Болтон.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -