18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

Иванов ќе оствари средби со лидерите на сите политички партии кои имаат мандат

Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов денес ќе оствари средби со лидерите на политичките партии, каде ќе разговара за актуелната политичка состојба.

Средбите ќе бидат поединечни. Најпрво ќе се разговара со претседателот на „БЕСА“, Билал Касами, во 13:00 часот со претставници на „Алијанса на Албанците“, потоа во 14:30 часот со Али Ахмети, во 16 часот со Зоран Заев, додека со Никола Груевски разговорот е закажан за 17:30 часот.

Од кабинетот на претседателот Иванов информираа дека понуда имало испратено и до ДПА, но тие не вратиле одговор. По разговорите, се очекува Иванов да се одлучи на кого ќе го додели мандатот за составување на влада.

поврзани објави

Последни објави