fbpx
17.8 C
Skopje

Богојески: Не прифаќаме промена на Уставот, со цел уставна промена на името, затоа сме и против договорот!

АКТУЕЛНО

Зошто треба да се почитува референдумот. Тоа е затоа што тоа е проект на ВМРО-ДПМНЕ, не бегајќи од одлуките на народот, нашата партија пред многу години промовираше референдум за финална фаза до конечно решение за името.

Она што за мене лично во таа насока дава аргументи е дека референдумот е највисока форма на изјаснување на граѓанската форма. Тука нема дилема. Зошто против? Едноставна е причината. Ние не прифаќаме промена на Уставот, со цел уставна промена на името. Во таков случај сме против тој договор. Она кое е исто така кое мене лично премногу ме оптеретува е што истиот е наметнат како уцена од страна на Грција кон мојата држава. Ние тој договор не го сакаме, не го посакуваме, затоа не гледам аргумент зошто би подлегнале на ваков притисок од страна на Грција, вели заменик Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ Петар Богојески во гостување на ТВ 24.

 

Целото гостување погледнете го ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -