fbpx
8.8 C
Skopje

Голем скандал: Свиркачи открија видео во кое градоначалник јавно признава дека прислушува административци

АКТУЕЛНО

Градоначалникот на Демир Хисар предизвика сериозен скандал од кој неговата владеачка партија СДСМ нема да може да се опорави долго време.

Во видеото објавено на 3 недели пред референдумот , граданочалникот на Општина Демир Хисар Марјанче Стојановски отворено и јавно им се заканува на вработените во локална образовна институција во која во моментот има и деца дека ги прислушува нивните телефонски разговори и следи што прават и каде одат.

„Заборавате дека во МВР работев, заборавате дека ви слушам сите телефонски јавувања. Одење од куќи и така натаму“, им вели лутиот Стојановски на вработените во училиштето.

Економски Лидер стигна до видеото од состанок на Стојановски со вработените кои се бунтувале на перманентниот притисок од негова страна и заканите кои постојано ги добиваат од општината за преместување од нивните работни места и отпуштања.

Изјавата на Стојановски кој предходно работел во МВР отвара работа за неговата партија СДСМ, МВР, Владата и новата агенција ОТА и открива дека македонските власти не сториле ништо за да спречат илегално прислушување иако решавање на овој проблем под итно беше препорачано и од експертите на Прибе и од Европската коммисија и од највисоките лидери на Европската Унија и НАТО.

Дали Стојановски ќе завшри како другиот градоначаник на СДСМ во Свети Николе кој беше фатен жив како шверцува цигари по што се договори со обвинителството и се уште е на својата функција не може да се предвиди но јасно е дека екс опертивецот на МВР им нанесе ненадоместлива шета на своите партиски другари во СДСМ.

Порталот Економски лидер тврди дека видеото е снимено деновиве во пресрет на референдумот иако на него јасно се гледа дека градоначалникот е облечен во кожна јакна а една од присутните во бунда.

Без разлика кога е снимено видеото градоначалникот на Демир Хисар мора да одговара во најкраток рок. Секое сценарио во кое тој е се спаси од кривичен прогон ќе значи катастрофа за СДСМ како партија и за македонското правосудство.

Заедно со него мора да одговараат и луѓето во владата кои што се инволвирани со прислушувањето за кое тој јавно признава дека се случува.

Видеото во кое се искажани заканите и признанието за прислушување

Извор: Експрес

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -