10.8 C
Skopje
Saturday, April 20, 2024
Платено политичко рекламирање

Кралицата Елизабета II прослави рекордни 65 години на престолот

Кралицата Елизабета II стана прв британски монарх кој је на престолот повеќе од 65 години со што е во Лондон обележано со топовска стрелба.

Од Бакингемската палата јавуваат дека 90-годишната кралица овој ден ќе го помине на својот имот во Сендригем на истокот на Англија.

Елизабета II станала монарх на 6 фебруари 1952, после смрта на својот татко Кралот Џорџ VI.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -spot_img

Последни објави