11.8 C
Skopje
Sunday, April 14, 2024
Платено политичко рекламирање

Започнува сезоната на комарците: Ова се најдобрите природни средства против нив

Доаѓањето на летото предизвикува насмевка на лицата кај многу луѓе, а со топлото време доаѓаат и непријатните моменти на „лудило“ кои се предизвикани, се разбира од комарците.

„Симптомите по убодот вклучуваат болка, чешање, оток кој е карактеристичен за симптомите на локална алергиска реакција“, вели д-р. Дејвид Катлер, доктор по семејна медицина во Здравствен дом Свети Павле. Ако имате чешање на целото тело, побарајте медицинска помош за оваа алергиска реакција.

За поблаги реакции можете да користите следното:
Мед. Доколку не ви смета тоа што кожата ќе ви биде леплива, медот делува спротивно и го смирува чешењето.

Млеко и вода. Да се размеша во ист размер млеко и вода, а потоа смесата да се истури врз некоја чиста крпа. Местото каде што е убодот го пребришувате, по што го намалува чешењето.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави