fbpx
16.8 C
Skopje

Спречен обид насилно да се влезе во касарната во Скопје: Едно лице рането во нога

АКТУЕЛНО

Изутринава во 02.53 часот е спречен обид за насилен влез во кругот на касарната „Гоце Делчев“ во Скопје, информира Фокус.

Војникот што бил на стража постапувајќи според пропишаните процедури и постапки повеќе пати вербално го предупредил лицето, но откако се оглушило на предупредувањата, стражарот испукал два предупредувачки истрели во воздух, пишува Фокус.

Лицето и понатаму се оглушувало на предупредувањата при што со еден од истрелите бил погоден во петата на десната нога. Согласно процедурите му била пружена прва помош и бил транспортиран во болница. Веднаш се известени надлежните истражни органи.

Воена полиција, МВР и јавен обвинител излегле на местото на настанот. Сите релевантни информации и докази за настанот се предадени на надлежните органи кои работат на расчистување на случајот.

Извор: Фокус

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -