fbpx
22.8 C
Skopje

Орбан: Манфред Вебер е слаб лидер и неподнослив кандидат

АКТУЕЛНО

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го нарече Манфред Вебер “слаб лидер”. Ова се случи неколку недели откако унгарскиот лидер ја повлече својата поддршка за германскиот кандидат за Европската комисија.

“Ако сакаш да бидеш лидер, мораш да се бориш за својата вера, колку што можам да видам дека Манфред Вебер е добар човек, но тој нема да ги издржи своите вредности”, рече Орбан во интервју за германската Билд.

Унгарскиот премиер, кој исто така е дел од Европската народна партија, рече дека може да му каже само на Вебер и неговиот левичарски противник Тимерманс, дека во неговите очи германскиот кандидат “повеќе не е конзервативен политичар”.

Орбан одби да ја поддржи кандидатурата на Вебер за претседател на Европската комисија претходно овој месец, критикувајќи го ветувањето на Германија дека нема да ја прифати позицијата на претседателот на Комисијата ако неговиот успех зависи од поддршката на владејачката Унгарска партија ФИДЕ.

Во интервјуто Орбан, исто така, зборуваше за германската канцеларка Ангела Меркел, која постојано изјави дека ќе ја напушти политиката во 2021 година, откако ќе го заврши својот четврти мандат како канцелар.

“Ангела Меркел сè уште не замина, но таа ни недостасува”, рече Орбан, додавајќи дека нема да верува дека тaa всушност заминува “додека не го види тоа заминување”.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -