30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

БЕСА потврди дека ќе му ги даде потписите на Заев

Потпретседателот на Движењето БЕСА, Африм Гаши оствари средба со еврокомесарот Јоханес Хан, на која разговарале за составување на новата Влада.

Гаши му потврдил на Хан дека БЕСА е подготвена да ги даде своите пратенички потписи, за Зоран Заев да го добие мандатот, но потоа дополнително тие ќе одлучат дали ќе бидат дел од новата Влада или не.

Од друга страна, Хан на Гаши му рекол дека нема да се меша во одлуките на политичките партии дали ќе ги доделат потписите на некој лидер за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов.

поврзани објави

Последни објави