11.8 C
Skopje
Monday, May 27, 2024
spot_img

Ковачев до македонските политичари: Кажете дека Гоце Делчев е Бугарин, ќе се разбудите следниот ден исто живи и здрави

Во емисијата „Лице в лице“ на „БТВ новините“ бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ, Андреј Ковачев зборуваше за Гоце Делчев.

– Ние повикуваме да има разбирање. Дадовме можност во Договорот да има комисија, сакаме да ги охрабриме и нивните историчари и нивните политичари, не е толку страшно. Драги Ѓеоргиев го кажа тоа дека Гоце Делчев самиот се изјаснил како Бугарин. Ќе се разбудат следниот ден исто живи и здрави. Треба да продолжиме по тој пат, потребна е храброст, изјави тој.

Ние не сме негатори на македонскиот идентитет. Напротив, тоа си е нивно право. Но, немаат право да ја менуваат историјата и идентитетот на Илинденците, на Гоце Делчев, на Дамјан Груев, на браќата Миладинови, на Григор Прличев, на Рајко Жинзифов, на една плејада преродбеници и револуционери – изјави Ковачев.

поврзани објави

- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Последни објави