fbpx
35.8 C
Skopje

Путин побара прошка од Ердоган поради несреќно загинатите војници

АКТУЕЛНО

Рускиот претседател Владимир Путин се извини на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, откако руските „ловци“ случајно убиле три турски војници во Сирија.

Војниците давале подршка на сириските бунтовници во напорите за се превземе градот ал-Баб од Исламската држава.

Путин го повика Ердокан и ми изрази сочуство поради убиените војници. Руските воздушни сили случајно убија три турски војници и повредија уште 11 на северот на Сирија, потврди Министерството за одбрана на Русија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -