35.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Расте напнатоста на релација Иран- САД: Оние кој ни се заканувааат ќе зажалат

Народот на Иран ќе го натера да зажали секој оној кој ќе му се заканува, истакна иранскиот претседател Хасан Рохани воочи напнатите односи со американскиот претседател Доналд Трамп.

“ Кон иранскиот народ треба да се обраќа со почит. Оној кој ќе го исмева иранскиот народ и јазик и му се заканува ќе зажали за тоа.“– изјави Рохани кој во Техеран присуствуваше на прославувањето на иранската писменост.

Иранскиот врховенд командант Али Хамнеи во вторник ги повика иранците да учестуваат во демонстрациите како би докажале дека иранците не се плашат од американските закани

поврзани објави

Последни објави