fbpx
34.8 C
Skopje

Вредноста на доларот расте, благодарение на Трамп

АКТУЕЛНО

Новиот претседател на САД, Доналд Трамп најави дека во следните две до три недели, неговата администрација ќе објави феноменален даночен план.

Сето ова веќе придонесе вредноста на доларот да се зголеми, па така во однос на минатата година пред претседателските избори до денес, доларот се зацврстил за 5% во однос на кошницата на валути.

Доларот исто така зајакнал во однос на швајцарскиот франк со 0,6% и јапонската валута со 1,2%. По ваквите настани, еврото ослабе во однос на доларот за 0,4%, додека британската фунта исто така опадна за 0,3%.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -