fbpx
22.8 C
Skopje

Турците во април ќе гласаат за промени на уставот

АКТУЕЛНО

На 16. април оваа година, Турција ќе одржи референдум за предложените измени на уставот, со кој парламентарниот систем во земјата би бил заменет со извршно претседателство.

Доколку се случат промените, главниот збор околу се ќе го има претседателот, кој ќе може да прогласува вонредна состојба, како и тоа да именува министри и да го распушта парламентот.

Ердоган истакна дека промените не ги прави за да се стекне со поголема моќ, туку да и донесе на Турција можност да ја контролира еден човек, во време кога владее голема криза во регионот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -