27.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

Северна Кореја лансираше балистичка ракета – САД и Јужна Кореја со реакција

Воени претставници на Јужна Кореја и САД денес соопштија дека утрово Северна Кореја лансирала балистичка ракета, па од САД, Сеул и Јапонија најавија дека ги разгледуваат сите опции за казнување на оваа непријателска акција.

Според експертите од САД, станува збор за проектил од среден достер, и истата не е интерконтинентална балистичка ракета. Според нив ова не претставува никаква закана за САД.

„Растојанието на летот беше околу 500 километри, а Јужна Кореја и САД спроведуваат крупна анализа за дополнителни информации“, соопштуваат од Јужна Кореја.

поврзани објави

Последни објави