11.8 C
Skopje
Sunday, April 14, 2024
Платено политичко рекламирање

(ФОТО) Нема да верувате, сцена од изгорената шума во Русија – Бог е голем

На социјалните мрежи се појави фотографија, за која се тврди дека се наоѓа во изгорената шума Евија, место кое го зафати еден од најголемите пожари во историјата на Русија.

Сите дрвја околу храмот изгореле, но храмот останал целосен. Коментарите под сликата се: „Бог е голем“. „Ова е уште едно чудо“. „Ете зошто треба да му веруваме на Бог“.

Како известувавме за Русија и тамошните пожари пред само една недела:

Во моментов има 219 шумски пожари во Русија на површина од 228.840 хектари, а службите за итни случаи и пожарникарите успеаја да изгаснат 41 во последните 24 часа на површина од 23.000 хектари, соопшти Службата за заштита на шумите од воздух.

Најголем број пожари се регистрирани во Краснојарск, на површина од 92.215 хектари, во Иркутск на 128.482 хектари и во Хабаровск 1.397 хектари.

Во гаснењето се вклучени 4.015 лица и 59 авиони.

поврзани објави

- Advertisement -

Последни објави