32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Заев ги достави пишаните материјали до ДУИ – што се има во пакетот?

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ги спреми и ги достави до ДУИ пишаните материјали за почеток на преговори, кои Али Ахмети ги побара како доказ за да му даде потписи за состав на нова влада.

Од ДУИ за Телевизија24 не сакаа да кажат што се има во пакетот, а потврдија само дека е доставен предлог законот за албанскиот јазик. Од СДСМ, пак, само кусо велат дека документот е еден.

Ахмети по средбата со Хан, изјави дека тие преговараат и со СДСМ и со ВМРО-ДПМНЕ и дека е сосема нормално да разговара и со Груевски, бидејќи тие биле во коалиција десет години. Од ДУИ истакнаа дека својата конечна одлука ќе ја донесе централното претседателство на ДУИ.

поврзани објави

Последни објави