10.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

ОН: Северна Кореја софистицирано ги крши санкциите

Северна Кореја ги крши меѓународните санкции преку софистицирана мрежа на странски компании што и овозможува пристап до меѓународните банкарски системи, се наведува во извештајот на ОН.

Северна Кореја ги крши санкциите со продажба на нелегални производи, стои во извештајот направен од страна на експерти на ОН.

ОН воведоа остри санкции и ембарго на оружје за Северна Кореја со цел да го спречат развивањето на нуклеарната програма.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -