32.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

Шок за фудбалскиот свет: Геце ја заврши својата кариера!

Фудбалерот на Борусија Дортмунд и член на германската фудбалска репрезентација, Марио Геце се одлучи да стави привремен крај на кариерата, поради здравствени причини.

Геце беше еден од лидерите на Дортмунд, од каде направи трансфер во Баерн Минхен. Сепак, во дресот на „баварците“ не се изнаигра, по што се врати повторно во Дортмунд.

Сепак, медицинскиот тим на „милионерите“ по серијата повреди на играчите, му предложиле на фудбалерот повремено да ја прекине кариерата, откако анализите покажале дека има пореметување на метаболизмот.

„Веќе сум под третман и се надевам дека што е можно побрзо ќе се вратам во тимот. Моментално сум приморан да ставам привремен крај на мојата кариера“, изјави Геце.

поврзани објави

Последни објави