7.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

Победете ја кашлицата со само неколку листови на зелка и мед!

Кашлицата која трае со денови знае да биде и здодевна, но и да доведе до поголеми здравствени проблеми. Еве како да си помогнете сами.

Неколку листови зелка и мед  и за 5 дена ќе ја победите кашлицата!

Потребни состојки:

. 1-2 листови зелка
. мед

Начин на приготвување:

Прво, земете листови зелка и ставете ги во топла вода за неколку минути. Потоа, поставете дебел слој мед од едната страна и ставете ги на градите. Одозгора ставете пластична кеса и заврзете ги градите со шамија. Направете ја оваа постапка пред спиење.

Ако имате тешка кашлица, можете да користите два листови зелка. Ставете го првиот лист на градите, а другиот на грб. Наутро, отстранете ги листовите зелка и правете го овој третман во текот на 5-7 ноќи. Кашлицата наскоро ќе исчезне.

Резултати:

Кашлицата се намалува како резултат на активните состојки содржани во медот и зелката, во комбинација со топлината. Ако сакате, користете и топло рицинусово масло наместо мед.

поврзани објави

- Advertisement -
- Advertisement -

Последни објави

- Advertisement -