fbpx
35.8 C
Skopje

Почина Превал – првиот лидер во историјата на Хаити, кој победи на демократски избори!

АКТУЕЛНО

Поранешниот претседател на Хаити, Рене Превал на 74 годишна возраст почина вчера од инфаркт.

Превал беше првиот лидер во историјата на Хаити, кој победи на демократски избори.

Превал изврши голем број реформи и приватизира голем број државни претпријатија. Тој беше претседател кога се случи разорниот земјотрес во Хаити во 2010 година, при што загинаа над 220.000 луѓе.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -