18.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

Зошто би требале да избегнуваме оброк доцна навечер ?

Голем број на луѓе не успеваат да ја практикуваат препораката од три оброци дневно.

Според некој статистики секоја четврта личност го прескокнува појадокот, што подоцна доведува до потреба од грицкање во текот на денот.

Посебен проблем претставуваат доцните вечерни ужини или оброци, особено ако јадеме рафинирана храна, богата со шеќер, масти и сол. Истражувањата покажале дека телото ја метаболизиран храната на поинаков начин во зависнот во кој дел од денот се наоѓа.

Зголемено внесување на калории навечер ( наместо наутро или во текот на денот) можат да го зголемат ризикот од дебелеење, срцеви заболувања и дијабетес.

 

поврзани објави

Последни објави