fbpx
34.8 C
Skopje

Тодоров: ВМРО-ДПМНЕ направи многу за Албанците и нема ништо против нив (ВИДЕО)

АКТУЕЛНО

Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров во вчерашното гостување на Топ Тема рече дека ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците.

Прво, сакам да расчистам нешто. ВМРО-ДПМНЕ нема ништо против Албанците. Напротив, ВМРО-ДПМНЕ како партија има направено многу  за Албанците и за сите граѓани и ВМРО-ДПМНЕ не сака да ги дели граѓаните по етничка основа. ВМРО-ДПМНЕ се залага Македонија да опстои како мултиетничка држава, а не како бинационална држава. Тоа е концептот на кој ние се спротивставуваме, рече Тодоров.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -