fbpx
28.8 C
Skopje

Трамп до Меркел: Имиграцијата е привилегија, а не право

АКТУЕЛНО

Канцеларот на Германија Ангела Меркел својата посета на САД ја започна преку средба со американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа.

Како што беше и очекувано, акцент на разговорите меѓу Меркел и Трамп се нивните гледишта и ставови во однос на НАТО, темите за Русија, за светската трговија.

Американскиот претседател уште еднаш ја искажа силната поддршка на НАТО и го пофали придонесот на Германија за Авганистан и борбата против тероризмот, а Меркел се заложи за заедничка соработка во Авганистан и барање решенија за Сирија и Ирак.

„Имиграцијата е привилегија, а не право и безбедноста на нашите граѓани мора да биде на прво место“, изјави Трамп.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -