fbpx
8 C
Skopje

Пронајдена уште една црна кутија од рускиот авион

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Руските нуркачки тимови успеа да пронајдат уште една црна кутија од рускиот воен авион Тупољев 154, кој на 25 декември падна во водите на Црното море, соопшти руското Министерството за одбрана.

Вчера беше пронајдена првата црна кутија со податоци од паднатиот авион која беше испратена на анализа во Москва, се очекува и втората црна кутија во најскоро време да биде испратена во Москва каде би се анализирала и нејзината содржина што би довело до порбзо расчистување на случајот, меѓутоа дешифрирањето на црните кутии со податоците од авионот би можело да потрае и неколку недели. Дел од медиумите ја цитираат снимката од првата пронајдена црна кутија, и според нивните неофицијални информации пилотот почувствувал дека нешто не е во ред со авионот и неговите последни зборови биле:

„Брзина 300. Ги прибрам крилцата, команданте. Капетане, паѓаме!“

Во потрагата учествуваат 45 бродови, 15 подводни дронови, 192 нуркачи, 12 авиони и 5 хеликоптери.

Во воениот руски авион тупољев 154 имаше вкупно 92 патници, неколку членови на екипажот, воени лица, 9 новинари на телевискиот центар „Останкино“, како и 64 члена на воениот руски ансамбл Александров. Руското министерството за одбрана наведе дека досега се пронајдени телата на 17 жртви и повеќе од 1.500 делови на авионот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски со предлог како да се реши спорот со Бугарија

Гледам дека Македонско-Бугарските односи се движат кон нов ќор-сокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

НОВА ГОЛЕМА ТРАЕДИЈА ВО МAKЕДОНИЈА: ПОЧИНА МАЖ ОД СКОПЈЕ ОТКАКО ПАДНА ОД КAPПА

Во Полициската станица Кавадарци, М.Џ.(71) од Скопје вчера попладне пријавила дека нејзиниот сопруг Е.Џ.(75). Тој паднал од карпа кај село Кошани, на место викано „Дол“,...

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...
- Advertisement -