fbpx
19 C
Skopje

Разрешена мистеријата за уништувањето на цивилизацијата на Маите

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Долго време историчарите се сомневаа дека причина за исчезнувањето на мистичната цвилизација на Маите е сушата, но немаа цврсти докази за тоа. Со помош на современата технологија таа теорија се потврди со прилично прецизни податоци за сушата која владеела во тој период.

Дали климатските промени биле толку силни што срушиле цивилизација која во тој периот имала најнапреден систем за пишување и градела прекрасни градби со неверојатна прецизност? Најновата студија објавена во Science ги дава одговорите на овие прашање, а доказите покажуваат дека климата во Централна Америка во тој период драстично се променила.

Езерото Чичанканам на полуосатровот Јукатан се наоѓа доволно блиску во центарот на цивилизацијата на Маите за да даде прецизни податоци за климата во тој регион. Студентот Николас Еванс од Универзитетот Кембриџ ги измерил изотопоите на кислород и водород во молекулите на водата заробена во гипсените наслаги собрани при бушење на дното на езерото. Испитувањата од седиментацијата покажале дека во период од 100 години годишните врнежи во тој регион опаднале до 70% и преминале во години со екстремна суша. Ова истражување е многу значајно бидејќи покажува колку опасни можат да бидат климатксите промени за човечката популација за многу краток период.

Наслагите од седиментациите под езерото биле внимателно анализирани за да се изгради модел од климатски услови во областа, вклучувајќи податоци од температурите и дождовите, додека во текот на периодот со помалку дожд, волуменот на езерото се намалувал. Всушност токму водените фосили формирани низ годините најмногу помогнале да се разоткрие мистеријата за исчезнувањето на Маите.

Извор: Кајгана – ОВДЕ

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -