fbpx
-2 C
Skopje

Ременски: Полицијата не постапува, јас и колегите не се чувствуваме безбедно

АКТУЕЛНО

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски денеска ќе поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство, по протестот пред нејзиниот дом бидејќи го поддржала Законот за јазици. Ременски тврди дека има сознанија и докази дека зад протестите стои општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, а биле придружувани со вработени во јавни институции како Управата за јавни приходи.

„Правото на протест е загарантирано за секого, но овде не стаува збор за протест бидјеќи не е најавен во надлежните институции. Ова предизвикува последници, кои ако не се превенира, можат да добијат други размери. Демократијата не значи загрозување на безбедноста на другите. Чусвството на небезбедност е лично. Како што го чувствувам јас, го чувствуваат и мои колеги. Недоличните пароли, остануваат простор за тоа“, вели Ременски.

Пратеничката ќе поднесе пријава за вршење насилство врз неа и нејзиното семејство. Своето милениче, Ременски го нарече нејзин полицаец, и додава, вториот полицаец спиел до нејзе, односно тоа бил нејзниот сопруг.

„Рекс и сопругот треба да ги преземаат активностите, што треба да ги преземе полицијата. Тука не станува збор за приватно поведение, туку за обврска на институциите да ги штитат граѓаните на Македонија“, додава Ременски.

Фросина Ременски ја обвини полицијата дека не постапувала согласно закните, односно тврди дека МВР не ги штити граѓаните. Според неа, ако демонстрантите продолжеле да протестираат ќе се соочеле со други санкции според други закони.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Се огласи Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, но доста беше омраза

Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и...

Штотуку соопштени најновите резултати: Дури 3127 лица за само 24 часа се тестирани, 1022 од нив се позитивни на ковид 19

Во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 463, Куманово 30 , Дебар...

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...
- Advertisement -