fbpx
-1 C
Skopje

Ретроспективата на нескротливиот Мазев е голем настан за македонската култара

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Повторно, како на сите изложби во минатото на големиот уметник Петар Мазев, и синоќа на ретроспективата по повод 90 години од неговото раѓање, редици посетители чекаа да ги погледнат неговите експресивни дела во Даут-пашиниот амам, на Националната галерија на Македонија

Како што рече директорката на Галеријата, Дита Старова Ќерими, јавноста има можност за прв пат во интегрална форма да го види Мазев и со повеќе дела кои досега не биле изложувани. Националната галерија по долги истражувања подготви и , како што беше посочено, најсеопфатна монографија за обемното дело на Мазев, на 240 страници со текстови на видни историчари на уметноста.
Професорот Симон Шемов, како роднина и пријател зборуваше за нескротливата енергија на Перо Мазев, за неговата ерудитивност што ја разлеваше околу себе, за неговата дружељубивост, љубовта кон луѓето, кон човекот кој е централна фигура во неговото творештво.„Драго ми е што од жив пример јас и мојата генерација учевме колку е самостојна ликовната уметност, и дека таа не треба да се потчинува на другите уметности и медиуми. Со творештвото на Мазев македонската култура доби неповторлива вредност која ги преминува националните граници“, рече Шемов на отворањето на изложбата.

Државниот секретар во Министерството за култура, Валмир Азири зборувајќи за значењето на Петар Мазев и неговата улога во современата македонска култура, посочи дека Министерството за култура ќе настојува токму на ваков начин да им оддаде почит на најзначајните градители на уметноста во Македонија. „Нашата поддршка кон овој тип на проекти и претставување на нашите најзначајни уметници ќе продолжи и ќе се засили. Великаните на уметноста во Македонија заслужуваат нивните дела да бидат претставени достоинствено пред граѓаните. Тие претставуваат вистинско уживање за вљубениците во сликарството, но и значајна алатка за културно и уметничко издигнување на идните генерации“, рече Азири.
Од името на Националната галерија на Македонија на членовите на семејството Мазеви им беа доделени благодарници, а тие заблагодарувајќи се, изразија нескриена почит кон верната публика и додадоа дека Македонија само преку културата и уметноста може да оди напред.

Големата ретроспективна изложба на Петар Мазев во Даут-пашин амам ќе биде отворена до средината на јануари, а се планираат и патувачки изложби.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -