fbpx
6 C
Skopje

Рецепт за Новогодишна пита “Дедо Мраз”

АКТУЕЛНО

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Рецепт за Новогодишна пита Дедо Мраз” 


Состојки:

– 1 Квасец
300 мл. пресно млеко + 200 мл. вода
– 4 бр. Јајца (1 жолчка се користи за премачкување)
– 4 с.л. кисело млеко
– 2 с.л шеќер
– околу 1 кг. Брашно
– масло, маргарин или зејтин при оформување
– сусам
– црвена боја за слаткиши

Начин на приготвување:

Брашното се сее и се прави кладенче, се додава една супена лажица сол. Млекото се меша со водата и се загрева, кон него се додава квасецот + 2 супени лажици шеќер и брашно за да стане кашичка. Се покрива со чинија и се остава да нарасне.
Јајцата, јогуртот и маслото се мешаат во кладенче а откако нарасне квасецот се додава и тој. Се замесува меко тесто кое не се лепи. Се остава да нарасне околу 40 минути и се дели на четири топки, од кои едната мала, од неа се обликуваат очите, една топка за шапката, една топка за нос, едно шнурче за стакло на шапката, брада и мустаќи.

Другите три топки се тркалаат и се оформуваат како капка, се ставаат една врз друга, а тие меѓу нив се подмачкуваат со масло.

Горниот раб на капката да биде свиткан кон внатрешноста за да се формира капа.


Брадата се развива при што на едниот крај се оформува како полумесечина (ова е усната на Дедо Мраз), надолу се сече со нож и се извртува како брада. За мустаќи се оформува мал правоаголник и се прават дупчиња од двете страни, се усукуваат и се става врз брадата на Дедо Мраз со цел да се добие насмевка на неговото лице. Очите се мачкаат со жолчка, носот се бојадисува со црвена боја за колачи.
Капата исто така се бојадисува со црвена боја додека сето останато се намачкува со жолчка а брадата се посипува со сусам. Се остава да нарасне и потоа се остава да се пече во загреана рерна на 180 степени 15 минути, а потоа се намалува на 100 степени за околу уште 30 минути.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Мицкоски се огласи за тоа дали со сопругата имаат бугарски пасоши

Фејсбук статус на Христијан Мицкоски И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси. Колку повеќе...

Поучна приказна за Човекот, Бог и празниот куфер која ќе ви го смени животот

Си поминал некој човек. Во еден момент забележал како му се приближува Бог, кој со себе носел куфер. И Бог рекол: „Сине, време е...

Спасовски до Јанушев: Нема никаков договор со Мијалков

Aпсолутно тезите што сега се покренуваат дека некој нешто договарал со некого за одреден случај, мислам дека се демантираат една по друга или се...

Сабриоски до Маричиќ: Плачевте, кукавте, навидум се боревте за нели функционалност на државата се додека не стигнавте на кожната столица

Господине Бојан Маричиќ, министер за правда, не е мое да судам, ниту тоа ќе го направам - ќе ви пресуди перцепцијата на граѓаните за...

Захариева доби прашање дали е можно под притисок да го тргнат ветото: Еве што одговори

Министерката за надворешни работи на Бугарија Захариева во утринско интервју на БТВ, на новинарското прашање може ли под притисок од Европската Унија Софија да...
- Advertisement -