fbpx
4 C
Skopje

СДСМ: Да престане кражбата на граѓаните и веднаш да добијат исплатлив градски превоз

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денес излезе со соопштение по повод за новиот наплатен систем во Јавниот Сообраќаен Превос на Град Скопје. Тие бараат да престане кражбата на граѓаните и да се добие достапен и исплатлив градски превоз.

Соопштението ви го пренесуваме во целост:

„Укажуваме веднаш да престане кражбата и малтретирањето на граѓаните преку јавниот градски превоз во Скопје! Град Скопје и ЈСП Скопје веднаш да го средат проблемот што им го создадоа на скопјани со градскиот превоз!

Додека Никола Груевски се вози со мерцедес од 600.000 евра, а неговите соработници дивеат во службени лимузини и дење и ноќе, загрозено е правото на граѓаните на редовен и достапен јавен градски превоз.

Криминалната локална власт во Скопје, продолжена рака на криминалната централна власт, свесно ги стави граѓаните во зголемени и непотребни трошоци со електронските картички, очигледно за сомнителни бизнис интереси преку фантомската фирма, за што порачуваме дека ќе има одговорност!

-Граѓаните не се навреме информирани за своите права и обврски околу употребата на електронските картички.
-Не знаат која картичка е најисплатлива за нивните потреби.
-Во билетарниците и автобусите, поради гужвите, вработените немаат можност да ги сослушаат граѓаните и тие се принидени да платат најмалку 150 денари за картичка без да знаат дали им е потребна и кои им се другите поисплатливи опции.
-Воведените апсурдни рокови до кога треба да се потроши сумата на картичката, што е право на граѓаните кои ја платиле, дополнително ги збунува граѓаните. Им истекуваат платени картички, а треба да плаќаат за нови надополнувања!
-Нервозни не се само оштетените граѓани, туку и возачите на автобусите кои не знаат дали попрво да возат, или да се објаснуваат со патниците, или да издаваат фискални сметки.
-Нервозни се и вработените во билетарниците кои наидуваат на гнев од немоќните граѓани да си обезбедат превоз, затоа што мораат да пешачат и да бараат пунктови за продажба на електронски картички. А и кога ќе најдат, често наидуваат на одговор дека картички нема.
-Дополнителен хаос и трошок се возењата со ноќните линии на градскиот превоз, бидејќи за нив не важеле месечните картички, па граѓаните требало да вадат дополнителна картичка за ноќни линии.
-Има и укинати автобуски линии, или распределени меѓу ЈСП и приватните превозници што отиде исто така на штета на граѓаните. Ако претхдно автобус имало на 5 -6 минути, сега граѓаните неинформирани чекаат на студот и по 15 – 20 минути.

Поради неодговрните и несовесни политики граѓаните рекоа НЕ на Коце Трајановски и на Никола Груевски на изборите и избраа промени и неопходно е што побрзо промените да бидат преточени во институциите на системот.

Порачуваме дека ќе има одговорност за сите злоупотреби и малтретирања на граѓаните за лични бизнис интереси на фунционерите во заминување“

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -