fbpx
7 C
Skopje

Силјановска: Во мултикултурните општества во светот се комуницира на еден јазик

АКТУЕЛНО

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Универзитетската професорка Гордана Силјановска смета дека Македонија со рамковниот договор и амандманите воведе силни елементи на еден модел на политички систем што се нарекува модел на споделена моќ, во случајов помеѓу етничките ентитети или силни елементи на нешто што се нарекува консоцијативна или консенсуална демократија. Во Македонија според професорката, ова било изведено многу повеќе според моделот на Арент Лајпхарт, отколку на Хоровитц.

„Она што се заборава, а на што предупредува дури и самиот Лајпхарт е тоа што моделот на консосијација не може да функционира во услови на бинационален концепт, бирасен или бијазичен. Зошто? Зашто тогаш се соочуваме со нешто што се нарекува игра на губитници и добитници. Се што е добивка за едниот, се смета дека е пораз за другиот. Понатаму, предупредува дека за да може да успее консоцијација потребно е да постојат услови на најмалку три сегменти – расни, етнички, јазични, верски, токму заради оваа опасност, со непроменлива моќ, затоа што третиот сегмент ќе врамнотежува. За разлика од тоа, многу решенија од Рамковниот договор, од комитетот за односи меѓу заедници до јазичните прашања, во Македонија како да се регулираат под тоа бинационално решение. Со јазичното барање доаѓа и она барање за Македонци и Албанци како конститутивни народи“, појасни Силјановска.

Силјановска додава дека ако се анализираат мултикултурните општества во светот ќе може да се види дека во нив има код за комуникација што најчесто е еден јазик, заради мултикултурниот карактер.

„Ја споредуваат Македонија со Швајцарија, Белгија… Швајцарија е земја во која има четири службени јазици, но кога се вели дека сите имаат еднаков капацитет не е така, бидејќи во Швајцарија дали има два, три кантони во кои постои двојазичност, во останатите не е така, а најважно од се е што не треба да се споредува унитарна држава со федерација. Белгија исто така е држава на Белгијците. Таму има четири региони и три јазични заедници, но само во Брисел постои двојазичност. Јазиците не се рамноправни, па оттука и примерите се целосно несоодветни“, истакна Силјановска.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов: Заев и Мијалков играа нечесено еден спрема друг, едниот сакал да го апси, а другиот не сакал реално да се смени Мицкоски

Според Васко Ефтов, Мијалков глумел дека сака да го смени Христијан Мицкоски. Тој во својата најнова емисија прави своја анализа на најновите случувања во...

Васко Ефтов вели дека огромен дел од ВМРО ќе сакаат Влада со СДСМ, но без Мицкоски: Јас за разлика од вас не ги продавам...

После бегството на Сашо Мијалков, на Заев му е јасно дека тој работи за пад на Владата на Зоран Заев. Кога е легнат на...

Раздорот во ДУИ почна да го зема својот данок: Падна првата оставка

Во писмото, ексградоначалникот на Чаир вели: „Со намера да не создадам забуна кај ниту еден мој колега во Собранието, а воедно и да дадам...

Голема тага во домот на балканската дива Карлеуша

Денеска се навршуваат две години од смртта на некогашната радио водителка Дивна Карлеуша. Нејзината ќерка, пејачката Јелена Карлеуша на својот Инстаграм порфил ја објави мајчината...

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....
- Advertisement -