fbpx
3 C
Skopje

Случај Харадинај: Србија испрати целосна документација на Франција, наскоро и барање за испорака

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Откато вчера ја испрати целата документација на француските правосудски органи, Србија во најскоро време ќе испрати и барање за испорачување на лидерот на опзициската Алијанса за иднина на Косова и поранешниот хашки осуденик Рамуш Харадинај.

Оваа информација беше потврдена и од Министерството за правда.

„Вчера беше испратена основна судска документација дека случајот и понатаму е активен во Србија. Меѓу документите се наоѓа и решение за развојот на истрагата, издавање на потерница… Барањето ќе биде испратено наскоро“, изјави српското Министерство за правда, а пренесува „Блиц“.

Во меѓувреме, Франција веќе одлучила дека Харадинај останува во екстрадиционен притвор во Франција, се додека Србија не го поднесе барањето. Откако ќе пристине парањето, судот во градот Колмар во источна Франција, треба да одлучи дали ќе има екстрадиција, односно дали Харадинај ќе биде транспортиран во Србија.

Процедурата е следна, Србија на Франција треба да и испрати барање за екстрадиција, а судот во неа одлучува. Харадинај оваа одлука ќе мора да ја пречека во притвор. Колку време ќе трае оваа процедура, зависи од земјата во која е уапсен, но од страна на Србија се очекува тоа да биде што поскоро.

Доколку францускиот суд не го одобрибарањето, Харадинај ќе биде пуштен на слобода. Доколку го пак одобри, одлуката на Франција се препратува во Србија, односно на Министерството за правда, кое потоа ја проследува на судот или на обвинителството.

После тоа, по налог од некоја од овие две институции, настапува српската полиција, која ќе треба да размени информации со француските колеги, а после тоа се обезбедуваат услови за испорачување.

Рамуш Харадинај е уапсен пред два дена на аеродромот во Базел, по потерница од Србија, која го прогонува заради предизвикани злосторства на територијата на Косово и Метохија во периодот од 1998 до 1999 година.

Властите во Белград против Харадинај имаат покренато 108 кривични пријави поради сомнеж дека извршил кривични дела, тероризам, помагање на работата на непријатели и убивање на цивили.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -