fbpx
4 C
Skopje

(ВИДЕО) Бомбашки напад пред судската зграда во Измир, има загинати

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Денес во Измир се случи напад и експлозија пред судската зграда каде животот го загубија две лица, а најмалку 11 се повредени. Полицијата при својата интервенција застрела двајца од напаѓачите, додека по третиот се уште се трага. Според првичните информации, напаѓачите биле членови на Работничката партија на Курдистан.

Турските медиуми пренесоа дека во убиените се нашле полицаец и работник од судот.

„Судирот настана откако полицајците сакаа да го запрат возилото на контролниот пункт пред судската зграда. Терористите во тој момент ја активираа бомбата, додека се обидуваа да помегнат“, изјави локалниот гувернер, Ерол Алијдиз.

Алијдиз исто така потврди дека напаѓачите биле вооружани со автоматски пушки и бомби, а двајца од нив се убиени, не спомнувајќи за третото лице кое е во бегство. Тој потврди дека полицијата спречила сериозен напад врз судската зграда.

Ова е последниот во низа терористички напад во Турција, кој досега беа предизвикани од припадници на Исламската држава или од курдски екстремисти.

Потсетуваме дека на новогодишната ноќ во Истанбул во териристички напад кој се случи во дискотека, животот го загубија 39 лица.

Izmir adliyesinde patlama

Posted by Turgay Akkaya on Thursday, January 5, 2017

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...
- Advertisement -