fbpx
15 C
Skopje

Три пати била мажена – Пред да се земе со Гага Николиќ, Милена била вдовица!

АКТУЕЛНО

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Актерската дива Милена Дравиќ денес чекори во својата 78 година од животот. Во својата богата актерска кариера може да се пофали со бројни театарски, филмски и ТВ остварувања, но зад неа останаа и три брака, со тројца познати мажи!

Со нејзината харизма, извонреден талент и убавина, многу режисери ги оставше без здив, но исто така и мажите кои копнеа по неа, таа да биде во нивна близина.

Еден од првите чие срце го освои, тогаш младата Милена Дравиќ беше режисерот Пуриша Ѓорѓевиќ, кој денес има 93 години.

Мојата најголема љубов беше Милена Дравиќ. Таа љубов прерасна во брак во 1960 година. Во тоа време, Милена беше голема ѕвезда. Чекоревме од филм во филм.

Но, кога забележав дека и пречам и по многу нешта, не сум маж за неа, пријателски се разведовме – ќе изјави тој за „Политика“.

По разводот со Ѓорѓевиќ, со кого таа помина неколку години заеднички живот, Милена повторно одлучи да му каже судбоносно “ДА”, овој пат исто така на еден режисер – Војислав Кокан Ракоњац.

Тие се венчале и биле заедно се до неговата смрт во 1969 година, кога тој починал на возраст од само 34 години.

Милена и Кокан се сретнаа воРадио Телевизија Белград кога работеа заедно за детска серија “Добра ноќ, деца”. Според извештајот на тогашниот печат, Кокан Ракоњац беше слика и прилика на најпосакуваните белградски момчиња. Навидум груб, но привлечни за девојките и комплетен ентузијаст за филмот. Тој беше во центарот на тогашната боемштина.
Од уметничкиот свет знаеше секој што требаше да се знае и можеше да воспостави контакт со сите.

Третата и голема љубов на Милена Дравиќ, беше актерот Драган Гага Николиќ. Таа ги помина најубавите години на својот живот со него.

„Сеќавања, спомени …“ – пишува прелистувајќи ги старите фотографии, Милена Дравиќ.

 

Извор: вистина мк

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фабрика на слатки облаци: Руски град во кој се патува поради совршениот традиционален десерт

Кога би се бирал „најслаткиот“ град во Русија, тоа би бил Коломна, кој е синоним за традиционалниот десерт од јаболка наречен пастила. Но, не дозволувајте...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...
- Advertisement -