fbpx
4 C
Skopje

Туристи од Македонија велат дека плажите во Грција се преполни со Медузи

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

“Сакам да ве информирам дека во морето во Полихроно, каде што летувам ова лето има премногу медузи, пред малку имавме средба со една од нив и ме испече. Приметив дека се појавуваат, особено кога водата е разматена” – напиша на Фејсбук туристка од Македонија.

Останати туристи коментираат дека постојат и плажи кои се безбедни од медузи, па доколку наскоро патувате во Грција, информирајте се каква е состојбата за местото каде што ќе одите.

Но, што доколку сепак имате блиска средба со медуза и таа ве “испече”?

– Кожата веднаш треба да се измие со средство против изгореници и во најкраток рок да отидете на лекар – вели Д-р Бранка Грујичиќ, специјалист по општа медицина.

Лекарот потоа ќе ви препише терапија од локален карактер, а многу ретко, може да даде и антихистамини. Најчесто ќе ви препорача да користите крем, кој ќе го користите толку долго, во зависност од ширината на изгоретината. Последиците од изгореницата брзо поминуваат, но може да остане мала дамка, како резултат на промена на пигментацијата на местото.

Што НЕ СМЕЕТЕ да правите кога ќе ве “испече” медуза:

Покрај тоа што треба да знаете што треба да правите, добро е да се знае и што не треба да правите кога ќе ве испече медуза!

Местото никако не смеете да го миете со обична вода од чешма, да го триете со крпа, или да ставате алкохол. Во прв момент, најдобро е местото да го исплакнете со морска вода!

Кој е најосетлив на Медузи?

Најосетливи се децата, но и останатите кои имаат светол тен, а кои поинтензивно реагираат на сите врсти на изгореници, како на пример од сончевите зраци. Важно е да се нагласи дека сепак, медузата не може да предизвика посериозни проблеми кај луѓето, па ниту кај оние кои страдаат од некаква алергија.

Природни средства против изгоретина од медузи!

Засегнатото место, намачкајте го со свеж домат. Се што треба да направите е да го исечете на половина и да го ставите на заболеното место.

Втор, проверен старински начин на лекување е, местото да го истретирате со сопствената урина. Сепак, сите овие природни начини на лекување, не го исклучуваат одењето на лекар.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...

Доктор кој не се тушира 6 години и не користи дезодоранс објаснува зошто тоа што го прави не е бесмислено

Американскиот научник Џејмс Хамблин престанал да се тушира во 2015 година, а сега го објаснил сето тоа. Научникот и доктор Џејмс Хамблин (37) не се...

ЛЕПА БРЕНА ГО ПОТРЕСЕ РЕГИОНОТ СО ТРОГАТЕЛНА ПОРАКА: Драг наш Милане (фото)

Со заедничка фотографија и трогателна порака Лепа Брена се прости од Милан Бандиќ. “Драг наш Милан, ни беше огромна чест и задоволство да ве познаваме...
- Advertisement -