fbpx
5 C
Skopje

Ужасната судбина да бидеш девојче

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Една ужасна статистика, секоја година, докажува дека светот не станал многу цивилизирано и хумано место за живеење. Секоја година, извештајот на невладината организација Save the Children излегува со броеви за малите девојчиња од целиот свет кои се принудени да стапат во брак. Извештајот од 2016 година покажува дека над 700 милиони жени (под-18 години, некои од нив и десетгодишни) се принудени да стапат во брак. Со насилство.
Според прогнозата на ОН, околу 2050 година, околу 1,2 милијарди малолетни девојки може да бидат принудени да се оженат. Основни причини за тоа се сиромаштијата и кризите во различните земји.  „Раниот брак ги става девојките во неповолна положба, лишувајќи ги од основните права да учат, да се развиваат и да бидат деца“, велат од невладината организација „Save The Children“. Според истиот извештај, девојчињата се почесто стануваат жртви на лош третман и сексуално преносливи болести.На секои седум секунди, некаде во светот, девојче под 15 години се мажи насила. Кои се земјите каде што е лошо да се биде девојка според статистиката? Одговорот – главно во Третиот свет.
Девојките кои живеат во конфликтни зони се повеќе изложени на ризик. Многу бегалски семејства мажат своите ќерки за да ги заштитат од сиромаштијата.

„Save The Children“ ги рангираа 144-те земји каде е најтешко да се биде девојка во однос на образованието, детскиот брак, тинејџерската бременост и смртта при раѓање. Малтретирањето на девојчињата е најсилно изразено во суб-сахарска Африка, а земјите со најмали деца невести се Авганистан, Јемен, Индија и Сомалија.
Во извештајот се споменуваат и западни земји, како САД и Велика Британија, каде е висок бројот на девојки кои забременуваат во тинејџерска возраст, а Германија е определена како земја во која детските бракови се „релативно честа појава“.

И светот се сеќава на пораката на малата Нада од Јемен, кој избега од нејзиното семејство, бидејќи не сакаше да се омажи против нејзината волја. Таа не сакаше да живее според правилата на местото каде што била родена и каде што децата склучуваат бракови со постари мажи за пари. Традиција што неолибералниот свет некако не ја забележува, а таа ги опфаќа животите на милиони деца.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -