fbpx
9 C
Skopje

Велика Британија со проблеми во здравството?

АКТУЕЛНО

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

Британскиот министер за финансии Филип Хамонд ќе го искористи претставувањето на буџетот, за да објави дека повисоките даночни приходи како резултат на подобрата од очекувањата економија ќе бидат искористени за акумулација на резерви од 60 милијарди фунти. Тие ќе се користат за да се надмине несигурноста околу „Brexit“, наместо за зголемување на трошоците за националното здравство, објави „Independent3.

Хамонд ќе објави дополнителни 1,3 милијарди фунти за социјални грижи, но министерот за финансии во сенка Џон МекДонал предупреди дека 12 милијарди фунти треба веднаш да бидат пренасочени кон здравството, бидејќи таму „во моментов има криза“.

Во пренос на „ВВС“ во неделата Хамонд, предупреди дека Велика Британија ќе биде подготвена „да го возврати ударот“, а не „да се скрие во аголот“, ако не се постигне бизнис трансакција со ЕУ. Покрај тоа, мора да се „потрудиме“ да закрепне британската економија.

„Ако има некој во Европската унија, кој смета дека ако не постигнеме договор со Европската унија, ако не продолжиме да работиме во тесна соработка, Велика Британија само ќе се скрие како рането животно, тоа нема да се случи“, изјави Хамонд.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љубчо Георгиевски кажува на кој јазик пишувал Гоце Делчев

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја....

Протестен марш за денот на жената: ”Разбуди се МВР”, ”Разбуди се ОЈО”

Денес, повеќе невладини организации, со почеток во 15:00 часот започнаа протестен марш за поддршка на жените од ''Јавна соба''. Тие, исто така, протестираа и за...

Филипче пресече: Полицискиот час би важел две недели

Му посакуваме на Мицкоски побрзо да оздрави и да закрепне, и здрав и прав да дојде на конгресот и да даде отчет пред делегатите...

Неделен хороскоп: Љубовен занос за овој знак, а овој знак ќе добие голема материјална добивка

Овен 21.3-20.4. Љубов: Во никој случај не можете да го достигнете она кон што се стремите во љубовта, но барем немојте да се борите со...

Љубчо Георгиевски: Се чувствувам како македонец и како ништо друго

Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски кој деновиве излезе со предлог план за решавање на спорот со Бугарија, којшто власта не го прифати, вели...
- Advertisement -