fbpx
12 C
Skopje

ВИДЕО: Напад на болница во Кабул, убиени се 30 луѓе, повредени 50

АКТУЕЛНО

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Министерството за одбрана на Авганистан денеска соопшти дека во напад врз војната болница во Кабул, за кој одговорност превземала Исламска држава, убиени се триесет луѓе, додека најмалку пеесетмина се повредени.

Генералот Давлат Вазири рекол дека безбедносните сили во потполност ја превземале болницата во своја контрола и дека нападот е завршен.

Нападот е изведен на болницата која се наоѓа во близина на амбасадата на САД во Кабул, во дипломатска зона која е под силно обезбедување.

После шест часовни пукотници операцијата е завршена, пренесуваат од министерството. Нападот започнал со експлозија во задниот дел на болницата кој ја извел бомбаш-самоубиец, а потоа и останатите отвориле оган.

Напаѓачите облечени како чекари заземале позиција на горните спратови во болницата и влегле во пресметка со безбедносните сили на Авганистан, кој меѓувреме го блокирале цело подрачје.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...
- Advertisement -