fbpx
3 C
Skopje

Висока стапка на смртност кај новороденчињата, граѓаните бараат одговорност

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Активистите од граѓанскиот сектор остро го критикуваат пристапот на Министерството за здравство за решавање на проблемот со високата стапка на смртност кај новороденчињата. Тие велат дека новото раководство на Министерството имало доволно време да го реши проблемот со кусокот инкубатори и додаваат дека треба да најде долгорочно решение за овој проблем.

Од Министерството за здравство велат дека работат на решение за ова прашање, но и за целосно подобрување на здравствениот систем.

Министерството за здравство продолжува со постапката за итно купување на нови инкубатори со кои ќе се реши проблемот со немање на инкубатори. Преземени се мерки за зголемување на нивото на хигиена. Паралелно работиме на отворање на нов оддел за интензивна нега во детската клиника. Исто така, ќе се направи реновирање на системот на вентилација за интензивна нега после локалните избори, а исто така после изборите ќе се вработат и лекари, медицински сестри, педијатри и анестезиолози“. – соопштуваат од Министерство за здравство

Според податоците од клиниката за гинекологија, од јануари до септември бројот на починати новороденчиња е 127, или на секој втор ден по едно. Ова предизвика големи реакции во јавноста. Пред некој ден, Државниот санитарен инспекторат соопшти податоци за големи нерегуларности во клиниката за гинекологија, како немање хигиена, лоши услови во клиниката, недостиг на лекарски кадар, недостиг на потреба апаратура и слично. Овие забелешки Инспекторатот ги утврди по вонредната контрола направена откако неодамна во иста вечер починаа четири новороденчиња.

Извор: Алсат М

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Со крстот в рака, фаќачот влезе во Охридското Езеро заедно со голем број верници

Крстот во населбата Варош се фрлаше во казан, а него го фати Никола Чорбе. Тој потоа со крстот во раката влезе во езеротo, а...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Штотуkу споделија медиумите: Најнова вест СИЛЕН земјотрес од 6,8 степени според Рихтер ја погоди Аргентина

Земјотрес со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала доцна синоќа ја погоди провинцијата Сан Хуан во Аргентина, соопшти германскиот центар за истражување и...

Се огласи Вучиќ за ваkцините кои ни ги даваат: Што би вредело ако ние сме здрави, а тие болни

Српскиот претседател Александар Вучиќ, утрово го коментираше давањето на вакцини на Македонија. На новинарско прашање зошто го сторил тоа, Вучиќ одговори „Што би вредело ако...

Порасна без родители, болеста го сруши: Тажниот живот на ѕвездата од Жиkина династија

Легендарниот актер Драгомир Бојаниќ Гидра најпознат по улогата на Жика Павловиќ од „Жикина Династија“, односно од филмскиот серијал „Луди Години“, има навистина интересна животна...
- Advertisement -