12 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ се откажува од Никола Груевски?! „Политичкиот прогон“ врз екс-лидерот стана минато!

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

Како што минува времето, полека, но сигурно лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски се оддалечува од деструктивните политики на екс-раководството на партијата предводено од Никола Груевски. Одлично е тоа што партијата е потивка во однос на секојдневните соопштенија со кои пред само шест месеци сакаа да не убедат дека врз Груевски се врши политички прогон. Сега такво нешто не можете да прочитате, освен за неколкумина (за кои се согласувам дека не се терористи) кои учествуваа во нападите на пратениците од 27 април (индиректно).

Христијан Мицкоски игра мудро, молчи во однос на бојкотот најавуван од платеници бидејќи знае дека не решава тој, а не решава ниту било која политичка партија. Знае дека ако сака да биде иден премиер на оваа држава, е добро да го остави Заев да ја заврши оваа работа, со што ќе има причина плус за критика пред македонскиот народ, но и прогласување на противникот за “предавник“ во однос на промената на името на државата.

Со тоа Мицкоски покажа дека може потивко да ја бие битката како опозиција, како и да критикува како нормална опозиција за економијата, образованието, здравството ( нешто за кое уште нема никаков напредок ) !

Особено радува фактот што Никола остана сам на своите прес-конференции. Веќе ги нема Антонијо, Илија, Јанкулоска, или било кој друг зад него. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се оддалечуваат од својот екс-шеф, но и пратенички колега. Тоа е добар знак за ВМРО, тоа е добар знак за Македонија!

Пишува: Бранко Димитровски

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

30 момчиња од Комити приведени во полициската станица во Кисела Вода

30-тина момчиња од навивачката група „Комити“ вечерва се приведени и однесени на распит во Полициската станица во Кисела Вода, дознава „Инфомакс“. Според нашите информации, момчињата...

Професор претепаал ученичка до смрт поради неточни одговори

Професор по математика од кинеската провинција Сечуан до смрт прee тепал ученик во основно училиште за два погрешни одговори на неговите прашања. Како што пишува...

Конечно излезе видео кое јасно укажува зошто треба да се укине ТИК ТОК – ова го гледаат и млади луѓе

Зошто СТОП за TikTok во Македонија? Затоа што ова го гледаат и млади луѓе! Ваква објава излезе на фејсбук страницата СТОП за ТикТок во Македонија....

Република Северна Македонија на лажговци

Нашата мила Македонија! Онаа која требаше да ја градиме, чуваме, негуваме, развиваме! Онаа Македонија во која се родивме, растевме, пораснавме, добивме синови и ќерки, внуци! Онаа...
- Advertisement -