fbpx
-1 C
Skopje

Замислете до кое дереџе сме дојдени што се радуваме на 12.000 денари минимална плата?

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Калина Коси 

 

Ако сме реални, ќе си признаеме дека и тоа е голем успех за кој успеа да се избори новата власт, за разлика од претходната, која ги иззема од обврските текстилните фабрики. Кога велам голем успех не мислам огромен, мислам голем успех заради тежината и заради значењето. А го гледам само како еден, прв од многуте постапни чекори кои треба да следат за искачување на минималната плата кон повисоките скалила.

Инаку, одбивам да го минимизирам успехот поврзан со покачување на минималната плата, само затоа што се работело за таму некои 2-3.000 денари повеќе. На голем дел од нас, можеби тој износ ништо не ни значи. Ама замислете колку луѓе има што рнтале цел месец за 8 или 9 илјади денари? По фабричките погони, по бутиците, на нозе на каса по маркетите? Според проценките, околу 130.000 работници се во прашање! Уште толку сопружници или партнери, и најмалку уште толку деца – устички за ранење. Малку ли се? Воопшто не! Се радувам заради сите нив!

И на крајот, за да радоста биле оправдана, издржана и долгорочна, не е доволно само на хартија да ја напишете минималната плата! Трудовата инспекција да се зајакне со луѓе и ресурси и да се пушти на работа поинтензивно, насекаде низ Македонија и неселективно. Секој газда што нема да ја исплаќа минималната плата, или ќе ја исплаќа, ама разликата ќе бара на рака да му ја враќаат, без пардон да се казнува! Море рацете да им се сечат на таквите експлоататори кои посегнале по туѓи пари, како во Кина! (за буквалистите, не го мислам ова со сечењето раце буквално)

А да… и уште ова, не знам како е моментално, ама не би било лошо, со закон или поинаку некако, да се предвиди задолжително синдикално организирање на работниците по фирмите, за да можат поорганизирано и послободно да пријавуваат злоупотреби и да си се борат за своите права. Оти, ако остане мерката само вака на хартија… многу брзо ќе се претвори во еден друг тип на хартија популарен на овие простори – тоалетна

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -