fbpx
6.8 C
Skopje

Затворите ширум светот: Некои од нив подобри од студентските домови во Македонија (Фото)

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Сè повеќе и повеќе луѓе се зад решетки. Според Институтот за истражување на криминал, повеќе од 10.35 милиони лица се чуваат во казнени институции ширум светот, без разлика колкава и каква е нивната казна.

Во споредба со 2000 година, вкупниот број на жени кои отслужуваат казна порасна за 50 % додека во машките затвори се зголеми за 18 %. Но, популацијата во затворите значително се разликува низ светот. На пример, во САД има 698 затвореници на 100.000 жители, додека во Данска има 61. И има уште повеќе разлики. Затвореник во едно место може да има пристап до Интернет или музички инструменти, додека на друго место мора да се бори за тоалетна хартија.

Порталот Bored Panda направи колекција од фотографии од затворите ширум светот за да покаже колку различно се третирани затворениците во секоја држава за нивните злодела и она што ќе го погледнете ќе Ви ги “отвори очите”. Ќелиите во затворот варираат од ниска безбедност до максимална безбедност и бидејќи не можеме да ги споредуваме едни со други, тоа ни покажува како секоја држава на различен начин се справува со криминалците. Можеби тоа се должи поради економски причини или начинот на кој општеството го цени животот, но доколку овие информации Ви звучат невистинити тогаш следните фотографии дефинитивно ќе го привлечат Вашето внимание.

Шпанија

Уганда

Норвешка

Сан Диего

Холандија

Јапонија

Шкотска

Русија

Сан Мигел, Ел Салвадор

Швајцарија

Филипини

Хаити

Иран

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...

Денес 4 декември: Одбележување на еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородиа

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...
- Advertisement -