fbpx
9 C
Skopje

Зоран Заев: Двојазични банкноти и униформи се спротивни на Уставот и такви нема да има!

АКТУЕЛНО

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев ја промовираше програмата на идната Влада во Република Македонија која како што вели самиот Заев, ќе биде предводена од СДСМ.

На новинарско прашање за платформата на албанските политички партии, за која лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски го повикува да ја отфрли, како и за тоа дали ќе има двојазични банкноти и униформи на армијата и полицијата во Република Македонија, тој рече дека при консултација со уставните експерти дошле до заклучок дека евентуалната употреба на двојазични банкноти би била спротивна на уставните потреби, со оглед на тоа дека во Република Македонија официјален јазик е токму македонскиот. Правењето разлики во униформите, односно доколку истите би биле на друг јазик, освен на македонскиот не се во согласност на уставните потреби на Република Македонија.

Лидерот на СДСМ рече дека програмата уште денес ќе биде јавно достапна и секој ќе може да види дека таа не само што не го урива, туку го и зацврствува унитарниот карактер на Република Македонија.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Автомобил возеше во спротивна насока на скопска обиколница

Често на социјалните мрежи може да се видат видеа од дивеење со автомобили или мотори, а едно такво беше објавено и денеска. На социјалните мрежи...

Бошковски удри по Мијалков: Плови Саша

Поранешниот министер за внатрешни работи, а сегашен советник во Владата на СДСМ, Љубе Бошкоски во јавноста објави видео од неговите митинзи со порака на...

Есkaлираше ситуацијата на Бит Пазар: Демонстранти со фантомки ја нападнаа полицијата

демонстранти со фантомки со камења и други предмети ја нападнаа полицијата, по што и физички тргнаа кон нив со цел да ги повредат, пренесува...

Фајзер со лоша вест за вакцините: Можно е да има потреба од трета доза на вакцини

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, се надева дека дополнителна, трета доза од оваа вакцина Ковид-19, може дополнително да го зајакне имунолошкиот одговор и...
- Advertisement -