16 C
Skopje

10 светски ѕвезди зборуваат за успехот

АКТУЕЛНО

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...

Костадинов: 470 милиони рвра изнесува четвртиот пакет антикризни мерки за граѓаните

Ребалансот на Буџетот за 2020 година обезбедува навремена и ефикасна помош за работниците, ранливите категории граѓани, но и за компаниите погодени од коронакризата, изјави...

Искрено, не сум убеден дека знам како да се справам со успехот … Само кога ќе го добиеш она  за што  цел живот си се трудел, одеднаш почнуваш да му се спротивставуваш и да се сомневаш во него …“ – Хју Лори– британски актер и музичар

„Научив дека е важно да не се ограничуваш самиот. Можеш да правиш сè што навистина сакаш да правиш. Без разлика што е тоа.“Рајан Гослинг– американски актер

„Кога имав 20 години, имав чувство дека треба да постигнувам, постигнувам и постигнувам нешта. Многу мажи размислуваат така. А сега се гледам и се прашувам:” За каде брзаш?“Џастин Тимберлејк– американски пејач

„Правењето“ пари секогаш било едноставно пропратен ефект од тоа да го поминувам добро моето време и да создавам нешта кои никој не ги видел до сега.“- Ричард Брансон– милијардер

Верувам дека постои внатрешна сила која прави од човекот победник или губитник. Победници се оние кои ја слушаат вистината со нивните срца“- Силвестер Сталоне– актер

Многу млади актери патат од идејата дека има „вистински“ начин работите да се завршат. Но правилен и погрешен начин не постојат. Постои само добар и лош. А лошиот обично се појавува кога се мачиш да  свршиш одредена работа според некаков шаблон. Најважно за еден актер, а и за сите луѓе воопшто, е да се чувствуваат доволно слободни, да создаваат она што сакаат да го создадат. да бидат слободни да пробуваат и секако да имаат избор.“- Роберт Де Ниро– актер

„Првиот чекор е да  кажеш: Можам!“- Вил Смит– актер

Нека силата биде со тебе” е симпатична желба, но не е важна. Важно е ти да се претвориш во силата. За себе, а не заради другите луѓе.“Харисон Форд– актер

Тајната на успешниот брак? Прави го она што ќе ти го каже жена ти и диши.“- Дензел Вашингтон– актер

Никогаш нема да се пензионирам, бидејќи за да се разбудам на сабајле, јас морам да работам и да имам обврски“- Морган Фриман– актер

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

2748 тестови: Регистрирани 934 нови случаи на Ковид 19

Во последните 24 часа се направени 2748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 420, Куманово 35, Дебар 5, Штип 20,...

Регистирани 33 деца позитивни на коронавирусот: Состојбата во градинките е под контрола

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска регистрирани се вкупно 33 деца позитивни на корона-вирусот и 109 вработени. Во моментов во изолација...

Османи: Се надевам дека следната недела ќе седнеме да разговараме со Захариева

Се надевам дека следната недела ќе се обезбеди формат да седнеме и да разговараме со министерката Екатерина Захариева, бидејќи навистина се ближат деновите кога...

Седум општини почнуваат со развој на социјални услуги на локално ниво

Министерството за труд и соцјална политика денеска потпиша грантови за развој на социјални услуги со општините Карпош, Берово, Чаир, Липково, Демир Капија, Ново Село,...
- Advertisement -