fbpx
-5 C
Skopje

7 Неочекувани работи кои кучињата можат да ги помирисаат (Фото)

АКТУЕЛНО

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Николовски на онлајн состанок со градоначалниците:Нашата мисија е постојано да им служиме на граѓаните и од тоа отстапка нема

Генералниот секретар на СДСМ и вицепремиер за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва одржа одржа онлајн состанок, редовна координација со градоначалниците од редовите на...

Исходот од резултатите за Ковид-19 изминатите 24 часа: 3349 лица биле тестирани, позитивни се 1288

Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570, Куманово 57, Дебар 8, Штип...

Замина еден од најдобрите: Фудбалскиот свет е во шok – почиnа фудбалерот Диего Марадона

Аргентинските и светските медиуми објавија дека денеска во својот дом почиna еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Диего Армандо Марадона. Си-Ен-Ен Бразил и „Кларин“...

Луѓето немаат многу силно чувство за мирис, додека тоа чувство кај кучињата е изразено повеќе од 10. 000 пати од кај нас луѓето, покажуваат истражувањата.

Денеска ви претставуваме 7 факти кои вашето куче можат да ги помириса.

1. Вашата интеракција со други кучиња

Фото

Кучињата си праќаат „пораки“ едни на други. Па така, ако вие сте посетиле пријател кој има миленик, вашето кученце ќе знае за тоа нешто! Бидете подготвени за неговите реакции со кои ќе се обиде да дознае со кого сте имале интеракција.

2. Бременост

Носот на кучето може да ги детектира и најмалите и невидливи промени во човечкото тело. Ако сте бремени, вашето тело поминува низ сериозна хормонална промена која едноставно не може да не биде забележана од вашиот миленик. Експертите тврдат дека кучињата можат да ја детектираат најраната фаза од бременост и тоа преку мирис и промени во движењето на вашето тело кое се незабележителни дури и за самите вас. Нивното однесување кон вас ќе биде променето на начин на кој што вие ќе бидете како „нова“ личност за нив.

3. Канцер

Фото

Научниците објаснуваат дека канцерот ги прави клетките да функционираат различно од нормалното. Оштетените клетки продуцираат специфичен тип на протеини што кучето може да ги мириса. Истражувањата покажуваат дека кучињата можат да го детектираат ракот на белите дробови преку рак на дишење и рак на мочниот меур преку мирис на урина. Студиите продолжуваат да се одржуваат во оваа насока, а кучињата исто така покажаа веродостојност во нивното препознавање и при следење на ракот на меланом.

4. Идентитетот

Фото

Додека повеќето од нас ги препознаваме останатите луѓе и кучиња по нивниот изглед, кучињата го користат мирисот за да ги разликуваат односно препознаваат. Во носот на кучето, мирисот на секоја личност е уникатен како фингер принтот односно човечкиот отпечаток од прст.
Експертите не уверуваат дека кучињата можат да препознаат личност од „фамилијата“ или место па дури истата да има комбинација од парфем кој доаѓа по различната комуникација со други луѓе. Добро тренираните кучиња се способни дури и да разликуваат близнаци. Таа нивна способност особено се користи за полициски цели.

5. Невреме или Ураган

Фото

Дури од антички времиња, животните биле поблиску до природата отколку самите луѓе. И денеска, самите истражувања потврдуваат дека кучињата можат да ги помирисаат дури и најмалите промени кои се случуваат во воздухот, а кои најавуваат невреме, бура или ураган.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Заев: Југославија не подели, ако Гоце Делчев го немаше, мораше да го измислиме за да нѐ обедини

Треба да создадеме позитивна атмосфера за младите да го користат ова минато како отскочна даска за подобра иднина во наредниот период. Бугарија не е...

Ковачевски: Не ни треба еуфорија и национализам, ни треба решение со Бугарија

Без да можам да алудирам на самото интервју на Зоран Заев и на реакциите кои следувале после тоа, мислам дека Договорот со Бугарија е...

Јоци: Разликата меѓу комуњари и вмројни е следна

Разликата меѓу ,,комуњари" и вмројни, е што на овие ,,нашиве" не им даваме да дишат и ќе ги шетаме по гаќи ако треба и...

Богојески го нарече Миленко “козарот”? Упати прашања и до бугарската министерка Захариева

Дали утре на антибугарашкиот и антизајков митинг, организиран од мицињата, конечно ќе го видиме и Бугарскиот Конзул во Македонија?!? Бојко Борисов и пресветла госпожа...

Со кого била Цеца пред да биде со Арkан

Поранешното момче на Цеца со кое била пред Аркан, прозборе за се што тие поминале заедно. За српскиот Течеграф тој вели дека таа три...
- Advertisement -