fbpx
8 C
Skopje

Уникатен спој на младост, талент и пријателство – тоа е музичкото трио Шербет

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Добрите пријатели се редок, но скапоцен дар. Тие се три, пред се пријателки, но и долгогодишни членови на градскиот женски младински хор Менада од Тетово – Теодора Ветероска (ученик во средното музичко училиште Тодор Скалоски Тетоец) Ана Марија Блажеска (студент на институтот за психологија на УКИМ) и Марија Костоска (студент на втор циклус на студии на институтот за Биологија на УКИМ)

За тоа како започнала нивната приказна и како Шербет се развива на македонската музичка сцена, за „Поглед.мк“ ни раскажаа повеќе токму трите девојки од музичката група „Шербет“.

„Нашата приказна почнува во градскиот женски младински хор Менада од Тетово.  Неколку години наназад имавме желба да создадеме некој вид на музичка групација меѓутоа Шербет настана сосем спонтано. По настап со хорот, една од песните кои ги пееме со хорот ја пеевме одејќи низ Тетово. Пеењето го снимивме и постиравме на социјалните мрежи и наидовме на поддршка по што решивме да снимаме препеви на Македонски песни од различни периоди на македонската музика на познати или автентични локации во градот.

Секое видео беше погледано од претходното и решивме да направиме фејсбук и јутуб страна. Наскоро добивме покани за емисии, свирки и настапи. Минатата недела добивме и плакета од град Тетово за придонес во културниот живот. Во иднина планираме да снимаме и во други градови, студиски да снимиме по некоја преработка, а во малку подалечна иднина и нешто авторско“.

Шербет, неодамна гостуваа на утринската емисија на Сител „Ја сакам Македонија“, а често може да ги слушнете и видите и на локалните медиуми.

Тетовското трио Шербет е добитник на наградата „Трети Март“ во Тетово од областа на културата кое беше под покровителство на Општина Тетово, а нивната награда лично им ја врачи градоначалничката на Тетово, Теута Арифи.

Во прилог видео од прекрасната изведба на Шербет на песната „Оган под Ѕвездите“

Потребна ли е поголема инспирација од настапот на Меморија?! ❤

Posted by Шербет on Sunday, February 26, 2017

Официјалната Фејсбук страница на „Шербет“ на која може да ги следите секојдневно и да уживате во нивните изведби https://www.facebook.com/sherbeti/?hc_ref=SEARCH

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -