fbpx
-3 C
Skopje

Александра Броз се изнервира и распали: На дедо ми Тито никој не му е ни до колена

АКТУЕЛНО

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА

УБАВА ВЕСТ ЗА ГРАЃАНИТЕ: OД ДЕНЕСКА ВО МАКЕДОНИЈА ЗАПОЧНУВА ИСПЛАТАТА НА ПРАВАТА ОД ДЕТСКАТА, ЦИВИЛНАТА И СОЦИЈАЛНАТА ЗАШТИТА Министерството за труд и социјална политика информира...

НАЈНОВО: TOЛКУ ОД УБАВОТО ВРЕМЕ ВО МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВА ГОЛЕМА ПPOМЕНА ОД УТРЕ

Утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и ќе дува слаб до умерен ветер од западен и југозападен правец. Во сабота поради продор...

Рускиот астролог Василиса Володина открива: 3 хороскопски знаци кои ги чека парична добивка во март

Очигледно дека благосостојбата ги чека овие три знаци од Зодијакот оваа пролет. Проверете за што станува збор. Рускиот астролог Василиса Володина вели: 1. Можеби мислите дека...

Спасовски се огласи за ТиkТоk: Aпелирам за внимателно користење на социјалните мрежи

Апелирам за внимателно користење на социјалните мрежи. МВР од страна на Интерпол доби информација дека на профили на социјалната мрежа „Тик Ток“ во Русија...

Како што вели Александра, по последните напади на ликот и делото на доживотниот претседател на поранешна СФРЈ Јосип Броз Тито, чие име наскоро ќе биде отстрането од плоштадите во Загреб и Карловац не го доживува премногу емотивно и укажува на тоа дека не се сите против Тито.

Како тој да е виновен за се што ни се случува во државата која влезе во ЕУ, но е се подалеку од Европа. Како со сите сили да се трудиме седумдесет и некоја година после големата војна да се определиме во поразените иако хрватските антифашисти заедно со србите, словенците и босанците дадоа голем придонес фашизмот и нацизмот да бидат победени, додада таа.

Александра Саша Броз исто така наведува дека граѓаните на Загреб на референдум би одбиле преименување на плоштадот на кој се хрватскиот народен театар, правниот факултет и ректоратот, музичката академија и музејот за уметност.

Градоначаликот на Загреб Милан Бандиќ најави преименување на плоштадот во плоштад на Република Хрватска а во четвртокот беше поставена и првата табла која заврши во ѓубре.

Приказната е едноставна, загребскиот градоначалник Милан Бандиќ кој го доби и шестиот мандат не би можел да опстане без коалицијата со десницата која ја предводи поранешниот министер за култура Златко Хасанбеговиќ, додава таа.

Таа наведува дека постои негативен став за Тито, но дека со нејзниот дедо се манипулира редовно пред секои избори.

Десницата вели дека Тито бил диктатор и убиец, левицата во Хрватска молчи, како и за се, забиена во глувчешка дупка, а оние малкуте стари антифашисти кои дојдоа покрај Тито и онака никој не ги слуша, наведува Александра Броз.

Иако таа наведува дека сето тоа не го доживува емотивно. Вели „Би била луда кога би ги сватила сериозно луѓето кои се во страв од мртов човек повеќе од триесет и седум години.“

„Би сакала да кажам дека тоа е лош виц. Драго ми е што постои голема маса луѓе кои сеуште говорат со почит спрема Тито. Презимето Броз звучи задолжително, но е најубаво на светот. Кога ќе се започне разговор за тито до цитирам Достоевски, се ќе помине само вистината ќе остане“, наведува таа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Нов Зеланд се тресе како вејка на ветрот: Трет силен земјотрес. Издадено предупредување за цунами

Трет силен земјотрес го погоди Нов Зеланд за само неколку часа. Магнитудата овој пат беше 8,1 степен, што е најсилна од трите земјотреси. Можни се...

Доктор Николов го повика Филипче на ТВ Дуел: Министре излезете со мене на дебата наместо да се самофалите

Претседателот на Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов, го повикува министерот за здаравство, Венко Филипче, на дебата на која би дискутирале за актуелните...

Ако не сакате да одите во теретана, а да изгледате згодни, ова е решение за вас (Видео)

Дечкото одлучил дека не му се исплати да оди во теретана кога Алиекспрес има достава до дома, пишуваат нашите колеги од Мотика.мк во description...

Стојан за Нимет: Е тоа е соживот, ниту го знам ниту го познавам, но ме контактираше на фб за да ми помогне

Некои гестови и постапки заслужуваат јавна благодарност. Денес во Скопје брзајќи да стигнам на работен состанок ја изгубив возачката дозвола. Еден час подоцна добив...

Дали сте знаеле дека во македонската азбука има две зборчиња? Погледнете!

Македонската азбука ја учиме уште во предучилишна возраст, а потоа истата ја користиме целиот живот. Но, ретко кој забележал дека во нашата азбука се кријат...
- Advertisement -