fbpx
5 C
Skopje

Анѓушев: „Веибо груп“ треба да донесе нов капитал или да оди во стечај

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Вицепремиерот за економски Кочо Анѓушев рече дека сопственикот на „Веибо груп“ има опција да донесе нов капитал и да се раздолжи кон сите доверители или да оди во стечај.

– На еден или на друг начин вработените во Крива Паланка ќе ги земат своите заостанати плати. Среќна околност е што во стечајната постапка би имало повеќе капитал за надмирување отколку што има обврски кон сите доверители вклучително и вработените на кои им должи три плати, рече Анѓушев во одговор на прашање по потпишувањето договор за државна помош со германската компанија „ВИК“ во Владата.

Анѓушев се сретнал со сопственикот на „Веибо груп“. Тој се пожалил дека од претходната власт му било ветено дека во Македонија може да најдат 2 илјади вработени кои би работеле за плата од 150 евра месечно. Тие со тогашната влада потпишале договор и откупиле земјиште со површина од 400 илјади метри квадратни со намера да прават нивна ТИРЗ во Ранковце, наменета само за текстил. Кога виделе дека не можат да најдат вработени за таа плата и оти Владата нема да ги поддржува компаниите кои нудат толкава плата не ја развивале зоната и купиле капацитет во Крива Паланка и направиле производство како и секоја друга компанија во Македонија.

Анѓушев потенцираше дека сопственикот не успеал да обезбеди доволна работа и нема доволна ликвидност на компанијата и дека во моментов ја изгуби деловната активност.

– Неговата сметка е блокирана и на вработените им должи три плати, во висина од околу 300 илјади евра, и заостанати побарувања од други доверители, пред се од градежни компании кои граделе во неговиот капацитет и од една од македонските банки во вкупна вредност од 700 илјади евра, рече Анѓушев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Еве kои групи на луѓе треба да јадат лимон секој ден: Во состојба е да излеkува сериозни болести

Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на камен во жолчката, а ефикасно се бори против настинките и поттикнува регенерација на коските. Лимонската киселина...
- Advertisement -