fbpx
-3.7 C
Skopje

Балкоски: Предлогот за Љ. Георгиевски да биде старо – нов лидер доаѓа токму од базата на ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Нема да биде изненадување доколку основачот на ВМРО-ДПМНЕ, а сега лидер на ВМРО Народна партија, Љубчо Георгиевски биде еден од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на конгресот на 23 декември.

Генералниот секретар на ВМРО НП Љупчо Балковски за „post.mk“ потврди дека општинските комитети како и делегати на конгресот му се обратиле за да го информираат дека сакаат основачот на партијата повторно Георгиевски да застане на чело на ВМРО-ДПМНЕ.

Изминативе неколку дена интензивно ме контактираат од општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ со предлог Љубчо Георгиевски да биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Интересно е дека предлогот Георгиевски повторно да застане на кормилото на ВМРО-ДПМНЕ доаѓа токму од базата, односно од општинските комитети. Ова за нас и за Георгиевски е убаво да се слушне и е од особена чест. Впечатливо е и дека изминативе два дена откако се обелодени датумот за вонредниот конгрес, лично ми се јавуваат и делегати од конгресот за да ме информираат дека Георгиевски ќе го предложат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ,ни изјави Балковски.

Тој објаснува дека засега лидерот Георгиевски и ВМРО-НП ќе почекаат да видат дали ќе има предлог од делегати за кандидатура на Георгиевски за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на вонредниот конгрес. Истакнува дека нема да прават кампања додека не се уверат дека ВМРО-ДПМНЕ сака да си го врати стариот лидер за претседател.

Балковски додава дека од општинските комитети и делегати го уверуваат оти Георгиевски за претседател на најголемата опозициска партија е најдобро решение, бидејќи тој ќе може да ги обедини сите групации во ВМРО-ДПМНЕ.

Информациите кои делегатите и општинските комитети ги споделуваат со мене се и дека само Георгиевски може да спречи натамошни поделби на ВМРО-ДПМНЕ, вели Балковски.

Во меѓувреме се очекува да биде закажана седницата на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на која ќе треба да се потврди одлуката за одржување на вонредниот конгрес и датумот за негово одржување. По ова и официјално ќе почне трката за потписи за кандидатури за претседател. Секој што ќе има поддршка од 30 делегати од конгресот ќе може да учествува во изборот за нов партиски шеф.

Тогаш ќе се искристализира кои од кандидатите кои досега се споменуваат за најсериозни наследници на Груевски ќе влезат во трката за нов лидер. Од имињата кои се споменуваат за може нов лидер на партијата се Христијан Мицковски, Илија Димовски, Никола Поповски, Антонијо Милошоски и Никола Тодоров.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Трогaтелнаа исповед: Ја оставил еден час пред венчавката: Eден час пред олтарот влетал и го изговорил ова

Синди Маисонев секој ден се сеќава детелно на денот кога требало да се омажи за својот вереник, момчето кое го запознала пред две години,...

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...
- Advertisement -